24/7 haber gündem piyasalar sondakika
7 Gün 24 Saat Haber

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ‘Millet’ camisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yanında yapılan Beştepe Millet Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, “Bu camimizin oturumu 5 bin 177 metrekare. Ana kubbe ve 4 yarım kubbeyle örtülüdür. Yüksekliği yaklaşık 60 metreyi bulan 4 tane minare mevcuttur. Yaklaşık aynı anda 3 bin kişi namaz kılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Mimari özellikler noktasında ise cami arazi içerisindeki diğer yapılarla uyum içerisinde Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olarak yerleştirildi. Hemen karşımda kongre merkezinin inşaatı devam ediyor, sene sonuna kadar tamamlanacak. Kamu kurumlarımız, bakanlıklarımız toplantılarını burada rahatlıkla yapabilecek. Camimizin kıble kısmında çok amaçlı salonların olduğu bir merkez olup sağ tarafında 5 milyon cilt eser alabilecek şekilde en ileri teknolojide Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin de projesi bitiyor, en geç 2 yıl içinde tamamlanacak ve böylece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de tamamlanmış olacak.” dedi. Erdoğan’ın konuşmasının ardından cami, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in duasıyla açıldı.

Bu arada, cami ile Saray’ın ana binaları arasına, cemaatin diğer alanlara geçişini engellemek için bariyer ve saç levha duvarlar çekildiği görüldü. Halka açık olacak camiye girişlerin Saray’ın başka bir kapısından yapılacağı ifade edildi.

ZAMAN-POLİTİKA

Kitap

Teknoloji

Otomobil

Yazarlar