24/7 haber gündem piyasalar sondakika
7 Gün 24 Saat Haber

‘PKK’ya operasyon yapılmasın’ talimatını biz verdik

Daha önce “PKK, çözüm sürecinde silah stokladı.” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önemli bir itirafta daha bulundu.

TRT’de konuşan Erdoğan, “Çözüm sürecinde valilerimiz kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği, ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı.” dedi. Cumhurbaşkanı aynı konuşmanın içinde “Terör örgütüne destek veren herkes hesabını verecek.” ifadesini de kullandı. CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ise Erdoğan’ın bu itirafının ‘vatana ihanet suçlaması ile yargılanmasının önünü açtığını’ söyledi.

Daha önce “PKK, çözüm sürecinde silah stokladı.” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önemli bir itirafta daha bulundu.Erdoğan, “Çözüm süreci içerisinde valilerimiz kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı.” dedi. Erdoğan, önceki gece TRT 1 ve TRT Haber ortak canlı yayınında çözüm sürecine ilişkin sorulara cevap verirken bir yandan terör eylemleri karşısında devletin can, mal güvenliği için tedbirler alması gerektiğini vurguladı. Diğer yandan da bölgede ‘paralel devlet’ yapılanmasına giderek mahkeme kuran, vatandaştan vergi adı altında haraç toplayan, şehirlerde silah yığınağı yapan terör örgütüne seyirci kalındığını itiraf etti.

Erdoğan, bu konuda aynen şu ifadeleri kullandı: “Çözüm süreci içerisinde valilerimiz kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı. Belki kendilerine çekidüzen verirler, belki bu şekilde devam etmezler, ama maalesef kendilerine çekidüzen vermediler. Tam aksine bu süreç içerisinde ne yazık ki bir hazırlık safhasının içerisine girdiler. Nitekim bundan önceki yaşadığımız 7 Haziran seçimlerinde bunu gördük, Doğu’da, Güneydoğu’da gördük.”

Destici: Cumhurbaşkanı’nın sözleri hem itiraf hem tedbirsizlik

BBP lideri Mustafa Destici, Erdo-ğan’ın bu sözlerinin hem itiraf hem de tedbirsizlik olduğunu söyledi. Valilere bu talimatın verildiğini kendilerinin bildiğini ifade eden Destici, “Türkiye’yi yönetenlerin gaflet içerisinde oldukları net şekilde ortadaydı.” dedi.

CHP’li Köse: Vatana ihanet suçu

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse de Erdoğan’ın bu itirafıyla ‘vatana ihanet suçlaması ile yargılamasının önünü açtığını’ kaydetti. Köse, “Kendi ağzından itirafta bulunmuştur, terör örgütüyle işbirliği yaptığını, 80 bin insanı eğittikleri, 80 bine yakın silahı son 3 yıllık süreçte kullanıma hazır hale getirdikleri, sakladıkları ağır silahlar basına düşen sıradan haberlerden olmuş. 7 Haziran’a kadar tek şehit gelmezken 7 Haziran’dan sonra 3 yıllık çözüm süreci adı altında yapılan uygulamalardan ve Meclis’ten de kaçırılarak yapılan uygulamalardan gelinen günlük 4 -5, 10 şehidimizin ve bu ocaklara ateş düştüğünün sebebi ve sorumluları bu itirafla teyit edilmiş ve ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

ZAMAN-POLİTİKA

Kitap

Teknoloji

Otomobil

Yazarlar