24/7 haber gündem piyasalar sondakika
7 Gün 24 Saat Haber

Osmanlı Ocakları için araştırma önergesi

HDP, Hürriyet Gazetesi’ne yönelik taşlı sopalı saldırıyla gündeme gelen Osmanlı Ocakları’nın TBMM’de kurulacak bir araştırma komisyonuyla incelenmesi talebinde bulundu.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken’in hazırladığı araştırma önergesinde, “Osmanlı Ocakları’nın yarı mafyatik tarzda örgütlendikleri ve AKP’li yerel yönetimler aracılığı ile rant sahibi yapıldıkları ifade edilmektedir. Bu tarz bir yöntemle fonlanan Osmanlı Ocakları’nın şaibeli uygulamalarına ilişkin hiçbir adli işlemin yapılmaması da kuşkuları derinleştirmektedir.” denildi.

Son günlerde yaşanan bazı şiddet içerikli olaylarla adını duyuran Osmanlı Ocakları’nın AKP ile ilişkili olduğu iddiaları TBMM gündemine getirildi. HDP’li İdris Baluken, bu oluşumun kuruluş bağlantısının, faaliyetlerinin ve bağlantılarının tespiti için TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdi. Baluken, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergenin gerekçesinde, haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin içerisine girdiği kaos ortamında adı en fazla konuşulan, hakkındaki iddialarla ilgili her gün yeni haberler çıkan Osmanlı Ocakları Derneği’ne ilişkin tartışmaların devam ettiğine işaret etti. Osmanlı Ocakları’na ait internet sitesinde yer alan, “Osmanlı halkı ve medeniyeti için kefen giymiş bir lider Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Ocakları’nın namusudur.” ifadesine dikkat çekilen gerekçede, derneğin başkanı olan Kadir Canpolat’ın da Türkiye’ye ziyarete gelen Papa’ya suikast iddiası ile gözaltına alınmış ve hakkında kovuşturma yapılmış kişi olarak bilindiğini kaydetti.

OSMANLI OCAKLARI, ERDOĞAN’IN İSTEĞİYLE KURULDU

Kadir Canpolat’ın daha önce bir açıklamasında, “Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Osmanlı Ocakları’nı ona borçluyuz. O olmasaydı şimdi bizler olmazdık.” dediğini de hatırlatan Baluken, gerekçede ayrıca şu ifadelere yer verdi: “AKP’li bir büyükşehir belediye başkanının oğluna ait televizyon kanalında yapılan haberde, ‘AK Parti gençliği, Osmanlı Ocakları’nı kuruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle kurulan Osmanlı Ocakları bir basın açıklaması yaptı.’ ifadelerine yer verilmiştir. Osmanlı Ocakları’nın İstanbul Gençlik Kolları Başkanı’nın Suruç katliamı sonrası yaptığı basına da yansıyan kan dondurucu açıklamada, ‘Suruç katliamını gerçekleştiren canlı bombaya rahmet ve yakınlarına sabır diliyoruz.’ demiştir. Osmanlı Ocakları’na ilişkin çok sayıda bilgi ve iddia araştırılmayı beklemektedir. Bunların başında Osmanlı Ocakları mensuplarının AKP tarafından sokak çatışmalarında kullanıldığı iddiasıdır. Söz konusu Osmanlı Ocakları’nın faaliyetlerinin araştırılması, siyaset dünyası ile ilişkilerinin araştırılması, varsa özel bir siyasi misyonunun açığa çıkarılması, ekonomik rant alanlarının belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırmasını talep ediyoruz.”

ZAMAN-POLİTİKA

Kitap

Teknoloji

Otomobil

Yazarlar