9 OCAK 1963 UZAYDAN YAYINLANAN İLK TELEVİZYON PROGRAMI

10 Temmuz 1962’de başarıyla fırlatılan «Tel-star 1» adlı telekomünikasyon uydusu, dünyada «Mondovizyon» çağını açmaktaydı.
Mondovizyon, bir televizyon programının te¬lekomünikasyon uydusuyla bütün dünyaya ya¬yınlanması demektir. Her ne kadar radyo çok yıllar önce bu işi başarıp bütün dünyayı kapsayan yayınlara başlamışsa da, her ülkenin kendine göre ayrı bir dili olması yeteri kadar yarar sağlanmasını önlüyordu. Halbuki resimlerin dili yoktur; resmi herkes anlar. Böylece ilk alıcı -verici antenler A.B.D.’nde Andover’de, İngiltere’de Goonhilly Dovvns’da, Fransa’da Pleumeur -Bodou’da kuruldu.
13 Aralık 1962’de hizmete giren ikinci uydu «Relay – 1» 78 kilo ağırlığındaydı. Gerçi bir önce¬kinden sadece 1 kilo ağırdı ama, ona göre birçok üstünlüğü vardı. Bir defa 8.125 fotoselül taşıyordu, gerek yörünge çapı ve gerekse ekvator üzerindeki yörünge açısı daha büyüktü.
Ama bütün bunlara rağmen, pillerinin kendiliğinden boşalması ilk günlerde iyi sonuç alınmasını engelledi. Nihayet 9 Ocak 1963’te her şey yoluna girdi ve Relay – 1, Atlas Okyanusu üzerinde bulunduğu sırada ilk «mondovizyon» te¬levizyon yayınını yapmayı başardı.
Relay – 1 daha uzun süre hizmet edecekti ama uzaydaki soğuklar yüzünden arızalandı. Buna rağmen 1964 yılı Ekim ayında, Relay – 2 ile birlikte, Büyük Okyanus üzerindeki bir başka telekomünikasyon peyki olan Syncom – 3 tarafından verilen Tokyo Olimpiyatları’nı Avrupa’ya yayınladı.

BAŞA DÖN