8 OCAK 1324 MARCO POLO’NUN SEYAHATLERİ

Marco Polo (Marko Polo), 8 Ocak 1324’te Ve­nedik’te öldüğü zaman harikulade bir eser bı­rakmıştı: «Dünya Harikalarının Kitabı». Marco Polo’nun, amcası ve babasıyla birlikte Çin’e yap­tığı ve 1271’den 1295’e kadar süren seyahatin notları olan bu kitapta efsaneyle gerçek birbi­rine karışır.
Tüccar olan babasıyle amcası daha önce Çin’e gitmiş, orada ülkeye hakim olan Moğol fatihi Kubilay’ı ziyaret etmiş, iyi muamele görmüş ve O’ndan Papa’ya bir mektup getirmişlerdi.
Marco Polo’nun babasıyla amcası hem Papa’­ya getirdikleri mektubun cevabını götürmek hem de bundan sonraki alış – verişleri için em­niyetli yollar tesbit etmek amacıyla ikinci defa Çin’e gidişlerinde Marco Polo da onlarla bera­berdi. Bu üç gezgin Anadolu, İran ve Hindistan üzerinden Çin’e gitmiş, bu arada bilinmedik ül­kelerden geçerek hayretler içinde kalmışlardı.
Onlar, kendi akıllarınca barbarları görecek­lerini umarken; zengin evler, ağaçlıklı yollar, konuksever hanlar görmüş, kendi ülkelerinde-kilerden daha medenî, nazik insanlarla karşılaş­mışlardı.
Kubilay, onları yanında yirmi yıl misafir et­miş, sonunda ülkelerine dönmek istediklerinde İran’a gitmekte olan kızını bu seyahatinde on­lara emanet ederek kendilerine olan güvenini belirtmişti.
Hareketlerinden yirmi dört yıl sonra Venedik’e döndükleri zaman, vatandaşları onları ta­nımakta güçlük çektikleri gibi, anlattıklarına da kolay kolay inanmamışlardı.

BAŞA DÖN