6 OCAK 1619 CYRANO DE BERGERAC

6 Ocak 1619’da doğan Cyrano de Bergerac, lle-de-France bölgesinde yaşayan orta halli bir soylu kişi ailesindendi. Küçük yaşta silâh kul­lanmayı öğrenmişti ama aldığı önemli bir yara sonunda yirmi iki yaşındayken askerlik mesle­ğini bırakmak zorunda kaldı.
Bunun üzerine genç adam şiirler, tiyatro eser­leri yazdı ve oyunları başarıyla sahneye kondu. Fizikçi Jacques Rohault’un dostu olan Cyrano, bilimsel araştırmalarla da ilgileniyordu. Onunla birlikte kuşların uçuşunu incelerken, insanların da günün birinde göklerde uçabileceklerini dü­şünüyordu.
«Histoire Comique des Etats et Empires de la Lune» (Ay Devletleri ve İmparatorluklarının Komik Tarihi – 1657), «Histoire Comique des Etats et Empires du Soleil» (Güneş Devletleri ve İmparatorluklarının Komik Tarihi – 1662) adlı eserleri, adının geniş ölçüde duyulmasını sağladı. Bu eserler, insanların oturduğunu ha­yâl ettiği yıldızlara yapılan seyahatlerin hikaye­siydi, ama aynı zamanda bir şâirin ilmî olma­yan eserleriydi.
Cyrano de Bergerac 36 yaşındayken çatı­dan düşen bir putrel onu ağır şekilde yaralaya­rak ölümüne yol açtı.
Edmond Rostand, «Cyrano de Bergerac» adı­nı taşıyan ve çok ün kazanan bir tiyatro eseri yazmıştır. Bu eserde çok iri burunlu olarak ta­nıtılan Cyrano, cesareti, zekâsı ve cömertliğiyle gülünçlükten kurtulan biri olarak gösterilir

BAŞA DÖN