5 OCAK 1875 PARİS OPERASI’NIN AÇILIŞI

3’üncü Napoleon, eski Paris Operası’na gider­ken kendisine yapılan bir suikast teşebbüsü üzerine Paris’in en güzel meydanlarından birine bir opera binası yaptırmaya karar verdi.
Mimar Charles Garnier’nin projesi, Fransa’­dan ve yabancı ülkelerden gönderilen 171 proje arasında birinciliği kazandı.
Charles Garnier, plânını İmparatora takdim ettiğinde 3’üncü Napoleon: «Ama bu, şimdiye kadar bilinen hiçbir üslûba benzemiyor. Bunun üslûbu nedir?» Diye sordu Mimar da: «Napo­leon III üslûbu!» Cevabını verdi.
Çalışmalar 1 Ağustos 1862’de başladı. 15 Ağus­tos 1867’de cephesi tamamlanan binanın uzun­luğu 172, genişliği 101, yüksekliği de 79 metre­dir. Kapladığı yer bakımından dünyanın en bü­yük operası olan bina 2.156 kişi almaktadır. Bi­nanın dekorasyon işlerinde 13 ressam ve 73 hey-keltraş çalışmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen en değerli malzeme (mermer, granit, por­fir…) harikulade bir birleşim meydana getir­miştir.
Ne var ki, imparatorluk 1870’te yıkılınca, ye­ni Paris Operası’nı açma şerefi, 5 Ocak 1875’te Cumhurbaşkanı Mareşal Mac-Mahon’a kısmet oldu. Törende Fransa ve Avrupa’nın en seçkin şahsiyetleri bulundu. Öyle ki, o gün Charles Garnier, hayatının şaheserinin açılışında bu­lunmak için parayla bilet almak zorunda kaldı. Bugün Paris Operası’nda dünyanın en büyük müzik ustalarının, en ünlü müzisyenler, dansörler ve şantörler tarafından temsil edilen eserle­ri oynanmaktadır.

BAŞA DÖN