3 OCAK 1875 PIERRE LAROUSSE’UN KADERİ

23 Ekim 1817’de, Toucy’de doğan Pierre La-rousse’un çocukluğu annesinin işlettiği handa ve babasının demirci dükkânında seçti. Altı yaşma gelince Edme Plait’nin okuluna başladı. Bura­da sadece okuyup yazmayı ve en basit matema­tik bilgileri öğretiliyordu. Öğrencilerin, çoğu tembel ve yaramazdı. Pierre ise, büyük bir he­vesle çalışıyor, hana inen seyyar satıcıların ge­tirdiği kitapları okuyordu.
Pierre, onaltı yaşına geldiği zaman öğretmen okuluna girdi ve yirmi yaşındayken Toucy’de öğretmenliğe başladı. Ancak, iki yıl geçmeden görevinden ayrıldı.
Paris’e giderek, sekiz yıl süreyle Sorbonne Üniversitesi’nin derslerine ve College de France’a devam etti. Yeni öğrenim metodlarını geliştirme çabası içinde durmadan çalışıyordu. Pierre La-rousse ilk, okul kitaplarını yayımladıktan sonra, 1856’da «Nouveau Dictionnaire de la Langue Française» (Fransız Dilinin Yeni Lügati) adlı eserini yayımladı. Bütün isteği zamanının bilgi­lerini içinde toplayan «Grand Dictionnaire Üni­versel du XIX. Siecle» adlı eserini çıkarmaktı.
Larousse, bu amaçla en seçkin iş arkadaşları­nı topladı; ama 17 cilt tutacak büyük eserinin 22.500 sayfasını kendi eliyle yazdı. Bütün zama­nını bu çalışmaya veriyordu. Eserin son cildi, Pierre Larousse’un 3 Ocak 1875’teki ölümünden sonra çıktı. O tarihten sonra da «Larousse» sözü; sözlük kelimesinin anlamdaşı oldu.

BAŞA DÖN