WHO IS DÖSİAD?

Başlığa bakıp yanlış anlamayın. Bunu biz sormuyoruz. Önceki gün televizyonları başında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu izleyen milyonlarca yerli ve yabancı sporsever sordu. Ödül alan spocular kürsüye çağrıldığında, ekranlara DÖSİAD armağanları yansıdı. DÖSİAD Başkanı sporcuları kutladı. E haliyle sporseverler merak edip sordu. Kim bu DÖSİAD? DÖSİAD Antalya’nın nesi olur?

Bu sene 48. düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Alanya-Antalya etabı önceki gün tamamlandı. Organizasyon bu senede geçtiğimiz 4 sene de olduğu gibi Ülkemizin farklı coğrafya ve güzelliklerinin tek bir ekranda tek bir formatta yayınlanması açısından sahip olduğu tek etkinlik.

Tur 23 farklı dilde, 134 ülkede yayınlanıyor. Dünyanın en etkili spor kanalı olan Eurosport başta olmak üzere 6 Ülke Turu canlı olarak yayınlıyor.

Geçtiğimiz sene Tur etaplarında “Antalya şehir merkezi “ olmadığı için STK’lar başta olmak üzere bir çoğumuz Organizasyon yönetimini eleştirmiştik.

Bu sene ilk açıklanan programa göre yine Antalya şehir merkezi etabının olmayacağı öğrenilmiş eleştiriler devam etmiş ve ilerleyen zamanda Antalya Şehir Merkezi Tur’a dahil olmuştu. Mart ayının sonunda Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu (Kendisi Alanyalıdır) Antalya’da düzenlenen Tur Tanıtım toplantısında bu değişikliği ve Tur’un ülkemize olan katkısını kamuoyuna aktarmıştı.

Geçtiğimiz gün Antalya turu’nun tamamlanmasının ardından Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı girişinde kurulan Podyuma dereceye giren sporcular tek tek çağrıldı…

Ödül vermek için de Antalya için önemli isimler gelecekti…

3. olan sporcu anons edildi. Ödülünü vermek üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı…

2. olan sporcu anons edildi. Ödülünü vermek üzere Bisiklet Federasyonu Başkanı…

1. olan sporcu anons edildi. Ödülünü vermek üzere Antalya Vali Yardımcısı…

O anda başta Eurosport olmak üzere kim bilir kaç televizyon kanalı yayındaydı… Eurosport’un sarı helikopteri Atatürk Parkı üstünden Kaleiçi’nin, Yat Limanı’nın, Falezlerin güzelliklerini ekrana yansıtıyordu. Antalya için “önemli şehir aktörlerimizin” hiç biri maalesef orada yoktu… Antalya için herhangi bir tanıtım imgesi yoktu…

Ancak bu kaygımızı Antalya’nın arka bahçesi olarak görülen Döşemealtı’nın yeni STK’sı DÖSİAD (Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği) giderdi.

DÖSİAD Başkanı Gültekin Gencer kürsüye çıkarak dereceye giren sporculara Antalya ödüllerini takdim etti…

Tur’da belli etap aralarında yer alan Türkiye Güzelliklerine vurgu yapılarak tarihi ve doğal zenginliklerin ekranlara taşındığı prim kapıları belirlenmiş. Alanya-Antalya etbanın Türkiye Güzellikleri bölümü de Aspendos olarak belirlenmiş ve o bölüm geçilirken ekranda dünyaya gösteriliyor… Bu bölümü önde tamamlayan sporcu etap bitiminde kürsüde Beyaz Mayo’nun sahibi oluyor. Yine Beyaz Mayo’nun sahibine de kürsüde Antalya-Aspendos ile ilgili bir hediye beklerken Gültekin Gencer ikinci kez podyuma gelerek Beyaz Mayo’nun sahibine de DÖSİAD ödüllerini takdim etti…

Turun başladığı Alanya etbının ödül töreninde ise dünya televizyonlarına Alanya Muz’unun görüntüsü kürsüden yansıyordu.

Dünya çapında organizasyonlara talip olsak bir türlü, olmasak bir türlü.

Merak ediyoruz attığında mangalda kül bırakmayan Antalya’nın baş aktörlerinin daha önemli ne işi vardı. Neden hiçbiri törende yoktu.

Dileriz diğer SİAD’lardan, Oda’lardan ve STK’lardan farklı bir görüntü çizen DÖSİAD ve Gültekin Gencer’in bu güzel girişimi herkese örnek olur.

FULLANTALYA.COM