Yıkıma karşı kendini siper etti

Yıkıma karşı kendini siper etti

kepce

75 yaşındaki Kıymet teyze, parkın yıkılmaması için oturma eylemi yaptı. Belediye Başkanı ise, kepçenin önüne oturarak Kıymet teyzeye destek verdi.

Edirne’de park olarak kullanılan alana inşaat başlatılmasına mahalle halkı tepki gösterdi. Halkın tepkisi üzerine inşaat alanına giden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, arsa ile ilgili yapılan işlemleri inceleyeceğini ve hukuki sürecin netleşene kadar çalışmaların durdurulması talimatını verdi.

Edirne 1. Murat Mahallesi’nde yıllardan beri çocuk oyun alanı olarak kullanılan arsaya inşaat çalışması başlaması üzerine 75 yaşındaki Kıymet Peker, alanda kazı yapan kepçenin önüne oturarak eylem yaptı. İnşaat alanına gelen mahalleli Süleyman Sır’da 18 yıldır alanın park olduğunu söyleyerek, “Belediyenin yaptığı işlemlerin iptal edilmesi için idare mahkemesine başvurduk. Bu arada belediye bölgeye inşaat yapılması için ruhsat vermiş. Bunun izahı mümkün değil. Bölgede oturanlar olarak buranın eski hali ile korunmasını istiyoruz” dedi.

Başkan Gürkan söz verdi

Mahalle halkın park alanına inşaat yapılması üzerine başlattığı eylem üzerine olay yerine gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, eylemci Kıymet Peker’ ile birlikte kepçenin önüne oturarak; “Telaş yapılacak durum yok. İnsanların hukukunu korumak başka bir şey, yeşil alanları ranta kurban etmek başka bir şey. Biz kimsenin hukukuna karşı değiliz ama yeşil alanları da ranta kurban etmeyeceğiz. Merak etmeyin. belediye başkanı olduğum sürece hiçbir park yıkılamayacak” dedi. Başkan Gürkan, henüz göreve başlamadığını da söyleyerek; “Arsanın imar durumu ile ilgili dosyayı inceleyeceğim. Eğer mevzuata aykırı bir durum varsa buna izin vermeyiz” diye konuştu.

DHA

Manşetler

BAŞA DÖN